Spis pozytywnych filmów o niepełnosprawności

Spis pozytywnych filmów o niepełnosprawności przygotowany przez p. Krzysztofa Gąsiorowskiego ciągle rośnie! Na liście znalazło się już 70 tytułów wartych obejrzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z listą dostępną tutaj

"Nietykalni" (2011) reż: Olivier Nakache. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która uczyni ich... nietykalnymi!

"Motyl i skafander" (2007) reż: Julian Schnabel. Jean-Dominique Bauby posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem i bliskimi pisze bestsellerową książkę o walce o sens życia, po tym jak w wieku 43 lat doznał paraliżu całego ciała. Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – motyla uwięzionego w skafandrze bezwładnego ciała

"Forrest Gump" (1994)  reż: Robert Zemeckis.Historia Forresta Gumpa od początku jest niezwykła. Forrest urodził się w latach 50-tych, a jego IQ to 75 czyli poniżej normy, jednak to nie stanowi dla niego kłopotu, łatwo nawiązuje znajomości i nie zraża się do ludzi. +6 OSKARÓW !!!!

"Urodzony 4 lipca" (1989) reż: Oliver Stone. Ron Kovic wychowywany w duchu patriotycznym trafia na wojnę w Wietnamie, gdzie o patriotyzmie nikt nie pamięta. Ron zostaje ranny i trafia do szpitala. Diagnoza jest zła. Ron zostaje kaleką do końca życia. Powrót do kraju okazuje się wielkim rozczarowaniem

"Mój Nikifor" (2004) reż: Krzysztof Krauze. Opowieść o ostatnich 10 latach życia Nikifora. - malarza samouka, przedstawiciela sztuki naiwnej. Był Łemkiem, człowiekiem cierpiącym na zaburzenia słuchu i mowy. Malował akwarelą, wykorzystując każdy dostępny kawałek papieru, okładki zeszytów, opakowaniach papierosów.

"Zapach kobiety" (1992) reż: Martin Brest. Zgorzkniały, niewidomy pułkownik Frank Slade (Al Pacino) spędza Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku. Ma to być weekend, podczas którego zasmakuje życia: dobra kuchnia, piękne kobiety, ekskluzywne limuzyny i apartament w Waldorf-Astorii... A młody, prostoduszny Charlie Simms (Chris O'Donnel) uczeń collegu, który tylko dla zarobku podejmuje się opieki nad inwalidą pobiera u jego boku jedyną w swoim rodzaju lekcję życia.+1 OSCAR

"Rain Man"(1988) reż: Barry Levinson. Ojciec, który go porzucił wiele lat temu zmarł. W testamencie został zamieszczony tajemniczy wpis o tym, że Charley ma brata Raymonda zamkniętego w zakładzie dla autystów. Raymond mimo choroby umie w pamięci rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne z niesamowitą szybkością. Ojciec zostawił swoją fortunę Raymondowi, który nawet nie rozumie do czego służą pieniądze. Charley jest rozgoryczony faktem, że ojciec trzymał w tajemnicy życie Raymonda. Wykrada on brata z zakładu i razem wyruszają w podróż aby się poznać+4OSCARY!!!!

"Moja lewa stopa" (1989) reż: Jim Sheridan. Christy Brown urodził się w licznej i biednej irlandzkiej rodzinie. Matka od dziecka wyczuwała w tym upośledzonym fizycznie chłopcu pokłady talentu. Po latach Christy dał się poznać jako artysta malarz i pisarz tworzący swe dzieła lewą stopą...

"Sam" (2001) reż:Jessie Nelson.    Sam Dawson to niezwykły człowiek. Jest to dorosły mężczyzna o umyśle siedmiolatka. Pracuje w kawiarni, gorliwie wypełniając swoje obowiązki. Oczywiście żyje jak dorosły mężczyzna. Z przelotnego związku z bezdomną kobietą ma małą córeczkę, Lucy Diamond. Wychowuje ją samotnie, wspierany przez kilkoro wiernych, ale podobnie jak on upośledzonych przyjaciół. Gdy dziewczynka idzie do szkoły, prawdziwe problemy dopiero się zaczynają

"Jak zostać królem" (2010) reż: Tom Hooper. Film opowiada historię króla Wielkiej Brytanii, Jerzego VI, który musiał objąć tron po abdykacji brata, Edwarda VIII. Centralnym elementem filmu jest relacja Jerzego VI z logopedą, który pomógł mu odnaleźć się w nowej sytuacj + 12 OSCARÓW!!!

"Piękny umysł" (2001) reż: Ron Howard. Prawdziwa historia Johna Forbesa Nasha Jr. (Russell Crowe), paranoicznego schizofrenika, a jednocześnie genialnego matematyka XX wieku, którego stworzone w latach 50-tych formuły stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii, za co otrzymał Nagrodę Nobla po 40 latach w 1994 roku. Film jest biograficznym obrazem, skupiającym się na związku Johna z żoną (Jennifer Connelly), kreślącym drogę, jaką potoczyło się jego życie, od sukcesu poprzez chorobę umysłową wykrytą w wieku 30 lat, aż po powrót do zdrowia.+4OSCARY!!!

"Dzieci gorszego Boga"(1986) reż: Randa Haines. James jest nowym nauczycielem mowy w szkole dla niesłyszących. Zakochuje się w uczennicy Sarah, która woli pozostać w szkole niż ryzykować życie w wielkim świecie. Początkowo go unika, nie chce czytać z jego warg, porozumiewa się tylko językiem migowym. Czy to uczucie zmieni się z czasem? +1OSCAR!!!

"Murderball - Gra o życie Murderball - Gra o życie" (2005)  reż: Henry Alex Rubin. Dokument opowiadający o zajadłej rywalizacji i niezwykłych osobowościach graczy w rugby. Szczególnych graczy: zawodnicy są sparaliżowani, poruszają się na wózkach inwalidzkich. Po wypadkach samochodowych, bójkach na pięści, postrzałach, niefortunnych skokach do wody czy w wyniku ciężkich chorób - resztę życia spędzają w pozycji siedzącej. "Gra o życie" opowiada o grupie zawodników światowej klasy niepodobnych do tych z pierwszych stron gazet.

"Zaklęte serca" (2005) reż: Petter. Nass    romantyczna komedia o miłości między dwojgiem nietypowych młodych ludzi. Donald i Isabell nie wiedzą o swoim istnieniu, choć bardzo wiele ich łączy. Oboje nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie tak jak każdy z nas. Nie umieją nawiązywać emocjonalnych relacji z innymi ludźmi. Lekarze nazywają to syndromem Aspergera. Pewnego dnia ich drogi się przetną i wtedy okaże się, że jednak są zdolni do uczucia, choć miłość między nimi to nie będzie sprawa łatwa.

"Afonia i pszczoły" (2009) reż: Jan Jakub Kolski. Przepięknie sfotografowany świat opuszczonej stacji kolejowej i niewielkiej pasieki okazuje się pełen tajemnic. Historia namiętności, która łączy i dzieli trójkę głównych bohaterów, dwóch mężczyzn i kobiety instynktownie łaknącej miłości...

"Aaltra" (2004) reż: Gustave de Kervern. Film opowiada historię dwóch nienawidzących się sąsiadów, którzy ulegają wypadkowi i od tamtej pory jeżdżą na wózkach inwalidzkich. I tym właśnie środkiem lokomocji udają się w pełną przygód podróż do Finlandii, by zażądać odszkodowania od firmy .

"Niepozorny Harvey" (2011) reż: Jeff Kopas. Wychowany w domu dziecka Harvey pracuje jako dozorca w małym, górskim miasteczku, będącym centrum sportów zimowych. Mężczyzna cierpi na karłowatość. Z tego powodu jest zamknięty w sobie i zgorzkniały. Pewnego dnia w jego życiu pojawiają się nowi przyjaciele - Ciepły, mądry film o zbliżaniu się do ludzi, o postrzeganiu siebie, o miłości (do psa - miodzio!). Ładne zdjęcia, dobra gra. Film dodający otuchy mimo wszystko. Film, do którego się wraca.

"Byłem żołnierzem" (1971) reż: Krzysztof Kieślowski. Film ukazuje żołnierzy, którzy utracili wzrok w czasie wojny. Wojnę wspomina jej ociemniały weteran. Heroizm zderzony jest tu z siłą niszczącą nadzieje, marzenia.

"Tańcząc w ciemnościach" (2000) reż: Lars von Trier.Selma przyjechała do Stanów, żeby zarobić pieniądze na operację swojego syna Gene'a, który traci wzrok. Ciężko pracuje i oszczędza każdy grosz, ale dziedziczna wada wkrótce to właśnie ją pozbawia wzroku. Jednak Selma nie załamuje się. Posiada bowiem pewien sekret, który pozwala jej przetrwać. Gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, w wyobraźni przenosi się do świata musicalu. Radość, której skąpi jej życie, jest tam, w marzeniach, dzięki nim łatwiej jej znosić życie... które tak kocha.

"Frankie' (2004) reż: Shona Auerbach. Lizzie przed laty odeszła od męża, bo ją bił, i teraz sama wychowuje niedosłyszącego synka Frankiego. Nie powiedziała chłopcu prawdy o ojcu, tylko zmyśloną historię, że pływa na statku Accra. 9-latek pisze do ukochanego taty listy;

"Hasta la Vista!" (2011)reż: Geoffrey Enthoven. Bohaterowie to trzej mężczyźni w wieku dwudziestu paru lat, którzy kochają wino i kobiety, jednak pierwsze seksualne doświadczenie mają nadal przed sobą. Pod pretekstem wycieczki szlakiem winnic, wyruszają w podróż do Hiszpanii w nadziei, że tam przeżyją swój pierwszy raz. Nic nie jest w stanie ich zatrzymać. Nawet ich niepełnosprawność: jeden jest niewidomy, drugi przykuty do wózka inwalidzkiego, a trzeci zupełnie sparaliżowany.

"Lourdes" (2009) reż: Jessica Hausner. Fabuła skupia się na milczącej, sparaliżowanej Christine, która jeździ na pielgrzymki przede wszystkim dlatego, że ma podczas nich zagwarantowaną całościową opiekę medyczną. Na miejscu, w luksusowym domu wypoczynkowym

"W stronę morza" (2004) reż: Alejandro Amenábar. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów  poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze otoczony był miłością rodziny i przyjaciół od tamtej pory cały czas starał się o skrócenie cierpień. W końcu, rozgoryczony postawą sądu, postanawia popełnić samobójstwo

"Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) reż: Milos Forman. Opowieść o walce toczonej przez Randle'a McMurphy'ego (Jack Nicholson ) w obronie własnej godności i niezależności w niezwykłych realiach szpitala dla umysłowo chorych.+5OSCARÓW!!!

"Doczekać zmroku" (1967)reż: Terence Young. W wyniku zbiegu okoliczności naszpikowana heroiną lalka trafia do domu niewidomej kobiety. Figurki szukają trzej bezwzględni bandyci, którzy za wszelką cenę pragną odzyskać drogocenną zabawkę. Niewidoma Susy (Audrey Hepburn) jest zmuszona stanąć do nierównego pojedynku z przestępcami. Jedyna broń kalekiej dziewczyny to umiejętność poruszania się w ciemności.
Nick Vujicic - Bez nóg, bez rąk, bez ograniczeń    Nick Vujicic - Bez nóg, bez rąk, bez ograniczeń film dokumentalny  NiezwykłośćNicka Vuijcica  jest porażająca. Potrafi być niesamowicie zabawny i wesoły... Ma w sobie olbrzymią wiarę, dystans do siebie i do swojego kalectwa... a jego poczucie humoru jest rozbrajające...

"Kochankowie"-reż.Rafał Skalski.Niepełnosprawność w naszym społeczeństwie jest wciąż tematem tabu. Wielu unika kontaktu z ludźmi fizycznie upośledzonymi, nie do końca wiedząc, jak zachować się w ich towarzystwie. Tymczasem ludzie niepełnosprawni mają takie same marzenia, pragnienia, potrzeby i aspiracje jak wszyscy inni. Bohaterami dokumentu Rafała Skalskiego są ludzie, którzy mimo swoich ułomności, czerpią z życia pełnymi garściami

Masażysta Ichi" (Zatoichi) (2003") Masażysta Ichi (Zatoichi) 2003-Japonia, XIX wiek. Zatoichi (Beat Takeshi) to niewidomy tułacz, który zarabia na życie uprawiając hazard i dorabiając jako masażysta. Ale za tą fasadą kryje się Zatoichi-mistrz miecza. Gdy dociera do odległego górskiego miasteczka, opanowanego przez gang Ginzy (Ittoku Kishibe), postanawia stawić czoła bezwzględnemu oprawcy

"Fando i Lis" (1968) reż: Alejandro Jodorowsky. "Fando i Lis" to opowieść o dwójce tytułowych kochanków, którzy dążą do mistycznego miasta Taar. Jest ono symbolem wszystkiego, co najlepsze na świecie. Po drodze bohaterowie spotykają różne dziwne postaci. Sparaliżowana od pasa w dół Lis jest skazana na łaskę i niełaskę Fanda, który wiezie ją na skleconym ze złomu wózku.

"Sztuka latania" (1998 ) Richard (Kenneth Branagh) rezygnuje z kariery malarza, by oddać się swojej pasji, lataniu. Pewnego razu chce skoczyć na lotni z dachu budynku, w którym pracuje jego dziewczyna Julie (Holly Aird). Zdenerwowana partnerka porzuca go, zaś on sam zostaje skazany na 120 godzin prac społecznych. Władze wyznaczają go do opieki nad 25-letnią Jane Hatchard (Helena Bonham Carter), cierpiącą na rzadką chorobę, w wyniku której stopniowo traci kontrolę nad mięśniami. Oboje szybko się zaprzyjaźniają. Łączy ich pragnienie realizacji

"Magiczne lato" (2012) reż :Rob Reiner. Film opowiada historię pisarza (Morgan Freeman)poruszającego się na wózku inwalidzkim, który wskutek poważnych problemów z alkoholem, stracił zapał do pisania. Mężczyzna postanawia wprowadzić się do małego miasteczka, gdzie odzyskuje wenę, za sprawą kobiety oraz jej trójki dzieci. Komediodramat.

"De rouille et d'os" (2012) reż :Jacques Audiard. Jest to opowieść o relacji jaka zawiązuje się pomiędzy bezdomnym a treserką orek, która w wyniku wypadku traci nogi.
 
"Sur Mes Lèvres" (2001) "Na moich ustach" reż: Jacques Audiard. Carla jest młoda dziewczyną, której los niestety odebrał słuch i porafi słyszeć jedynie tylko drobne fragmenty otaczającego ją świata. Pracuje jako sekretarka, ale przez swoje kalectwo czuje się wyobcowana, sfrustrowana i wyobcowana,ale wszystko zmienia się na lepsze ,gdy poznaje Paula

"Środki nadzwyczajne" (2009) reż:  Tom Vaughan. Los i determinacja zmuszają idealistycznego ojca Johna Crowleya (Brendan Fraser) do połączenia sił z badaczem naukowym Dr Robertem Stonehill (Harrison Ford).Razem stawiają czoła całemu światkowi medycznemu, aby znaleźć lekarstwo zanim będzie za późno.

"Fisher King" (1991) reż:Terry Giliam. DJ radiowy popełnia błąd na antenie i nakłania niezrównoważonego mężczyznę do wysadzenia w powietrze restauracji. Kilka lat później zostaje zaatakowany na ulicy, a ratuje go chory psychicznie bezdomny były profesor. Okazuje się, że jest on ofiarą tragicznego wybuchu sprzed lat. Teraz poszukuje Świętego Graala, a były DJ zaczyna mu pomagać.  

"Oaza" (2002) reż:Chang-dong Lee. Jong-du chłopak, który wcześniej został już skazany za pewne wykroczenia, spotyka Gong-ju, kobietę z porażeniem mózgu. Zakochuje się w niej.

"Quid Pro Quo" (2008) reż:Carlos Brooks. Isaac jest sparaliżowanym od pasa w dół dziennikarzem radiowym. Badając wiadomość z anonimowego źródła, poznaje piękną i tajemniczą Fionę  , która wprowadza go w  inny świat.

"Miłość bez barier" (2009) Dokument porusza problem osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo - zależnych od innych przy wykonywaniu codziennych czynności, a ze względu na swoje ułomności zepchniętych poza nawias społeczeństwa. Autorzy materiału koncentrują się na niezwykle trudnej - często pomijanej bądź ukrywanej - kwestii potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych.

"Potężny i szlachetny" (1998) reż:Peter Chelstom. Max jest dobrze zbudowany, ale powolny, niezbyt błyskotliwy i nie umie czytać. Kevin jest bardzo zdolny i inteligentny, ale rzadka choroba zdeformowała go fizycznie. Obaj chłopcy są sąsiadami. Pewnego dnia Kevin zostaje korepetytorem Maxa, z polecenia szkoły. Chłopcy zaprzyjaźniają się i razem przenoszą się do krainy rycerzy i bohaterów ze swoich książek.

"Człowiek słoń" (1980)reż:David Lynch. Londyn rok 1884. Bohaterem tego wzrusząjącego filmu, opartego na autentycznych wydarzeniach jest choroba. Kalectwo nękające Johna Merrick'a zwanego Człowiekiem Słoniem. Wykorzystywany przez bezdusznego właściciela cyrku, staje się obiektem śmiechu oraz płaczu. Jednak na podłym świecie są ludzie, którzy oferują pomoc człowiekowi, który nie miał nic, nawet wolności...

" Leila i Nick" (2005)reż: Til Schweiger. Nick  życiowy nieudacznik, który ma talent do szybkiej utraty pracy. Leila pacjentka szpitala psychiatrycznego.
Ich losy spłatają się właśnie w klinice gdzie przebywa na leczeniu Leila a Nick dostaje tam prace "ostatniej szansy". I jak to zwykle bywa w jego przypadku wszystko psuje się już pierwszego i zarazem ostatniego dnia pracy, ale właśnie wtedy zaczyna się jego "podróż", w czasie której odnajdzie prawdziwą miłość, pojmie co to odpowiedzialność i poświęcenie

"Olej Lorenza" (1992) reż: George Miller. Do siódmego roku życia Lorenzo Odone był normalnym dzieckie. Potem zaczęły się z nim dziać dziwne rzeczy: miał zaciemnienia, zaniki pamięci, i inne dziwne umysłowe dolegliwości. W końcu jego przypadłości zostały zdiagnozowane jako ALD: bardzo rzadkie nieuleczalne zwyrodnienie mózgu. Zawiedzeni z niemocy lekarzy i medycyny, Odono`wie zaczynają się uczyc nadzieji na odkrycie czegoś co zatrzymało by rozwój choroby.

"Surferka z charakterem" (2011) reż: Sean McNamara. Film przedstawia historię nastoletniej mistrzyni surfingu Bethany Hamilton , która przeżyła atak rekina. Dziewczyna nie porzuciła marzeń o udziale w profesjonalnym konkursie i zwycięstwie, pomimo utraty lewej ręki w wieku 13 lat.

"Siła spokoju" (2006) reż: Victor Salva. Film jest ekranizacją autobiograficznej powieści Dana Millmana „Droga miłującego pokój wojownika”.Opowiada o życiu młodego sportowca po poważnym wypadku.

"Życie ukryte w słowach" (2005) reż:Isabel Coixet. Samotna Hanna zatrudnia się na platformie wiertniczej do opieki nad ciężko poparzonym Josefem. Rodzi się między nimi nietypowe uczucie.

"Bez mojej zgody" (2009) reż:Nick Cassavetes. Sara(Cameron Diaz) i Brian(Alec Baldwin) wiodą spokojne życie. Idylla zostaje jednak przerwana, gdy dociera do nich przerażająca informacja o chorobie córki. Aby ratować życie dziecka, para musi podjąć trudną decyzję.

"Czarny balonik" (2008) reż:Elissa Down. Thomas pragnie normalnej  dorosłości. Jednak jego autystyczny brat Charlie skutecznie jego marzenia udaremnia.Z filmu dowiemy czy Thomas, z pomocą swojej dziewczyny Jackie, zaakceptuje swojego brata?

"Adam" (2009) reż:Max Mayer. To nie jest zwyczajna komedia romantyczna o przeszkodach na drodze do ludzkiej intymności. Młody mężczyzna cierpi na „zespół Aspergera”, czyli łagodną formę autyzmu, charakteryzującą się upośledzeniem w nawiązywaniu kontaktów społecznych.

"Dowód" (2005) reż:John Madden. Catherine (Gwyneth Paltrow), niezwykle błyskotliwa studentka nauk ścisłych, nieoczekiwanie musi zrezygnować z nauki, by otoczyć opieką ciężko chorego ojca (Anthony Hopkins) . Przez długie lata samotnie zajmowała się swym wspaniałym, lecz niezrównoważonym, rodzicem.
 
"Przerwana lekcja muzyki" (1999) reż:James Mangold. Susana(Winona Ryder) poznaje Lisę (Angelina Jolie) w zakładzie psychiatrycznym. Od niej uczy się akceptacji siebie.

"Grom z jasnego nieba" (1996) reż: Robert Allan Ackerman. Marty (Kristie Alley) po wypadku porusza się na wózku. Jej chłopak odchodzi, a los nie szczędzi jej bolesnych doświadczeń. Marty wydaje się, że nigdy nie spotka ją już nic dobrago. Ale pewnego dnia poznaje sparaliżowanego Joego(Jason Beghe), który pomaga jej odnaleźć sens życia


"Sesje" (2012) reż: Ben Lewin. Nagrodzony na festiwalu niezależnego kina Sundance komediodramat Zbliżający się do czterdziestki, dotknięty paraliżem niemal całego ciała mężczyzna postanawia poznać smak seksu, a w obawie o swą sprawność opłaca terapeutkę, której specjalnością jest leczenie zahamowań seksualnych w praktyce. W rolach głównych: John Hawke i laureatka Oscara Helen Hunt - nominacja do Oskara 2013

"Kolory Raju" (1999)reż: Majid Majidi. Piękna Irańska opowieść, w której egzotyczne krajobrazy tego dalekiego kraju stanowią tło do smutnej,pełnej liryzmu historii o niewidomym chłopcu.

"Dróżnik" (2003)reż: Thomas McCarthy. Polecam ten tfilm wszystkim spragnionym zwykłych i szczerych historii. Takich, które niosą się silnym echem w zmęczonych ciągłym zamętem umysłach. Film, który działa jak oczyszczająca, kojąca terapia. Może po jego obejrzeniu będziemy inni

"Niceland" (2004) reż:Fridrik Thor. Fridriksson Jest to opowieść o niezwykłym uczuciu między dwojgiem upośledzonych umysłowo ludzi, Jedem i Chloe. Kiedy pewnego dnia Jed przyczynia się do śmierci ukochanej kotki Chloe, dziewczyna wpada w depresję i zostaje umieszczona w szpitalu. Jed postanawia za wszelka cenę uratować ukochaną.

"Próba miłości: Historia Annie O'Farrell" (1984)reż: Gil Brealey. Poruszająca opowieść. W rolę Annie wcieliła się też autentyczna niepełnosprawna dziewczynka! Film opowiada prawdziwą historię dziewczynki cierpiącej na porażenie mózgowe. Jessica rozpoczyna pracę w ośrodku dla dzieci opóźnionych w rozwoju i poznaje tam małą Annie O'Farrell, dotkiętą poważnym porażeniem dzieciecym. Dziewczynką zajmowano się dotychczas jedynie poprzez zaspokajanie jej podstawowych potrzeb

"Przebudzenia". (1990)reż: Penny Marshall. Nowy lekarz (Robin Williams) stara odnaleźć się na oddziale pacjentów będących w śpiączce. Poruszony do głębi stanem swoich pacjentów, postanawia im pomóc. Podaje jednemu z pacjentów (Robert De Niro) lek nowej generacji. Dzięki temu lekarstwu uśpieni pacjenci budzą się do życia. Okazuje się jednak, że nie wszystko idzie po dobrej myśli. . .

"Biały smok". (2004) reż: Wilson Yip. Pełen akcji film utrzymany w stylu Domu Latających Sztyletów, z niezwykle widowiskowymi scenami sztuki walki. Młoda, pochodząca z arystokratycznego rodu dziewczyna zakochuje się w Księciu. Przypadkowo nabywa umiejętności sztuki walki Białego Smoka. Jej nowa moc zobowiązuje ją do czynienia dobra. Gdy odkrywa, że sławny, niewidomy zabójca zwany Kurze Pióra powrócił i planuje zamordowanie jej ukochanego, dziewczyna rusza na ratunek - musi pierwsza znaleźć i zabić mordercę. Po wielu nieudanych próbach, zaczyna odczuwać swoistą więź z niewidomym przeciwnikiem.

"Enen" (2009)reż:Feliks Falk. Film opowiada historię lekarza szpitala psychiatrycznego, który odkrywa, że wśród jego pacjentów znajduje się człowiek cierpiący na amnezje i nie posiadający historii choroby. Lekarz przenosi go do swojego domu i samodzielnie poddaje terapii.

"Olimpiada". (2005)reż: Barry W. Blaustein Ta komedia  opowiada historię mężczyzny, który udaje upośledzonego umysłowo, aby wziąć udział w olimpiadzie specjalnej.

"Rust and Bone" (2012) reż: Jacques Audiard. Ali musi zająć się swoim pięcioletnim synem, Samem, który do tej pory wychowywał się bez ojca. Nie posiadając pieniędzy ani przyjaciół wyjeżdża do Antibes do siostry. Znajduje tam pracę jako ochroniarz w lokalnym klubie nocnym. Pewnego wieczoru, poznaje Stephanie (Marion Cotillard), która zajmuje się tresurą orek w lokalnym oceanarium.Stephanie ulega wypadkowi w pracy w następstwie którego zostaje sparaliżowana,los łączy dwoje zagubionych w życiu ludzi,którzy zakochują  się doznając katharsis.


"Imagine" (2012)reż:Andrzej Jakimowski. Do prestiżowego ośrodka w Lizbonie przyjeżdża instruktor niewidomych, który za pomocą niekonwencjonalnych  metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

"Chce się żyć"  2013 reż:  Maciej Pieprzyca. Mateusz  przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością.Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia.

"Tajemniczy ogród". (1993) reż: Agnieszka Holland. Wzruszająca opowieść o przyjaźni trojga dzieci.Pewnego dnia Mary znajduje opuszczony i zaniedbany ogród. Wraz z pomocą miejscowego chłopca, Dickona udaje jej się przywrócić go do życia. Postanawia, że odtąd będzie to miejsce wspólnych zabaw.Zaprasza tam też swego kalekiego kuzyna Colina. Udaje im się stworzyć baśniową oazę pełną pięknych kwiatów, zielonych drzew i krzewów. Jednocześnie umacnia się ich przyjaźń.

Dziewczyna z szafy (2012) reż: Bodo Kox. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie,autystycznego,  niezwykle utalentowanego brata Tomka  i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy . Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

"Radio" (2003) reż: Michael Tollin. Film opowiada historię przyjaźni białego trenera z małego miasteczka w Południowej Karolinie z upośledzonym czarnym mężczyzną. Relacje jakie pojawiają się pomiędzy tą osobliwą parą zaczynają zmieniać mieszkańców uprzedzonego do czarnych miasteczka.

"127 godzin" (2010) reż: Danny Boyle. Film opowiada o niezwykłej historii Arona Ralstona dramatycznych przeżyciach młodego alpinisty, który podczas samotnej wędrówki zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej w niedostępnych górach Utah i jest zmuszony do desperackiej walki o przetrwanie .Aron Ralston  to teraz niepełnosprawny czynny alpinista!

"Ja też!" (2009)reż: Antonio Naharro. Álvaro Pastor. Daniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę - w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom cierpiącym na to samo co on schorzenie. Tu poznaje Laurę - piękną kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną, samotną, która skrywa przed światem swoją przeszłość. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, ale sprawy komplikują się. Daniel zakochuje się w Laurze, lecz ona widzi w nim tylko przyjaciela...

"Klucze do domu" (2004) reż: Gianni Amelio. Wzruszająca opowieść o młodym ojcu, który po raz pierwszy w życiu spotyka swojego upośledzonego fizycznie i umysłowo piętnastoletniego syna Paola. Razem udają się w podróż do Berlina, gdzie chłopiec ma zostać poddany terapii w specjalistycznym szpitalu.

"Jak to jest być moją matką" (2007)reż: Norah McGettigan. Monika trzy lata temu uległa wypadkowi. Od tej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo to nie poddaje się i walczy o normalne życie. Jej córka w ramach szkolnego projektu kręci o niej film, który pozwala matce i córce mówić o sprawach, których normalnie nie poruszają.

    zebrał:   Krzysztof Gąsiorowski

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
Przekaż 1%